Zdrowe,grube oraz lśniące włosy należą do atrybutów atrakcyjności. Jednak wypadanie włosów jest coraz częściej obserwowaną dolegliwością, z którą borykają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Łysienie to dla naszych klientów nie tylko problem natury medycznej, ale także estetycznej oraz co za tym idzie staje się źródłem zarówno złego samopoczucia jak i niskiej samooceny. Włosy są ozdobą człowieka, dlatego posiadają znaczenie psychospołeczne. Niestety bardzo często korzystanie z suplementów diety dostępnych w aptekach oraz ze środków pielęgnacyjno-leczniczych, które można nabyć w drogeriach nie daje nam oczekiwanych rezultatów.
Co zatem możemy zrobić, aby przywrócić naszym włosom dawny blask?
Włosy wypadają nam każdego dnia i jest to całkowicie normalny proces fizjologiczny. Dzienna utrata włosów ulega sporym wahaniom i wynosi około od 70–100 włosów dziennie. Problemem staje się utrata ponad 100 włosów dziennie i trwająca dłużej niż kilka tygodni. Nadmierne wypadanie włosów jest zapowiedzią powstawania łysienia wskutek zachwiania równowagi pomiędzy utratą włosów a ich odrostem. Zwiększone wypadanie włosów obserwuje się jesienią i na wiosnę. Przyczyny łysienia możemy podzielić na wrodzone oraz nabyte. Do przyczyn wrodzonych należą m.in.: wrodzony całkowity brak mieszków czy wrodzona łysina z niedobory limfocytów T. Przyczyny nabyte możemy podzielić na pierwotne (łysienie androgenowe oraz plackowate) oraz wtórne, do których należą stres, nerwice, palenie papierosów, zła dieta, niedobór witamin oraz niewłaściwa pielęgnacja włosów.
Łysienie możemy podzielić na bliznowaciejące oraz niebliznowaciejące.
Nadmierne wypadanie włosów - jak sobie z tym poradzić?
Zabiegami polecanymi w przypadku nadmiernego wypadania włosów jest mezoterpia oraz karboksyterapia.
Mezoterapia igłowa jest jedną ze skuteczniejszych metod leczenia nadmiernego wypadania włosów. Zabieg polega na iniekcjach skóry głowy, gdzie specjalnie przygotowany koktajl wprowadzany jest do poziomu skóry właściwej, w której to znajduje się włos wraz z elementami wydzieliczymi (gruczoł łojowy i potowy). Koktajl ten jest bogaty w kwas hialuronowy, biotyne (witamina B7), cysteinę (aminokwas budujący strukturę włosa) oraz kompleks aminokwasów, witamin i mikroskładników. Podczas zabiegu dzięki mikrourazom pobudzamy procesy regeneracyjne związane z zadziałaniem czynników wzrostu znajdujących się w płytkach krwi. Biotyna oraz cysteina to źródło aktywnej biologicznie siarki, odpowiedzialnej za aktywność mieszków włosowych, budowę łodygi i prawidłowe funkcjonowanie owłosionej skóry głowy. Natomiast kwas hialuronowy, kompleks aminokwasów ,witaminy i mikroelementy gwarantują prawidłowy procesów biologicznych na każdym etapie wzrostu i życia włosa, normalizuje funkcje skóry głowy - eliminuje przesuszenie i przetłuszczanie oraz głęboko odżywia. W efekcie zabieg mezoterapii powoduje zahamowanie wypadania oraz przyspiesza wzrost nowych włosów, a także rewitalizuje i przywraca równowagę fizjologiczną skóry głowy i jej przydatków - mieszków włosowych i gruczołów.
Karboksyterapia to zabieg, który polegaja na wprowadzeniu pod skórę określonych dawek gazu - dwutlenku węgla. Terapia znana jest od dawna, początkowo była stosowana w leczeniu niewydolności żylnej, dopiero w latach 90-tych gaz został wykorzystany do leczenia zmian skórnych. Obecnie karboksyterapia znajduje zastosowanie również w terapii wypadania włosów. Dwutlenek węgla wprowadzony śródskórnie powoduje rozszerzenie drobnych naczyń, co prowadzi do tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, zwiększa się przepływ krwi, co wiąże się ze zwiększeniem dotlenienienia oraz odżywienie mieszków włosowych.
Iniekcje dwutlenkiem węgla powodują stan zapalny skóry, który zwiększa proces syntezy kolagenu i elastyny, co prowadzi do regeneracji skóry. Karboksyterapia powoduje zahamowanie wypadania włosów, poprawę ukrwienia skóry głowy oraz pojawienie się nowych włosów. Zabiegi karboksyterapii oraz mezoterapii skóry głowy są mało inwazyjne, całoroczne i nie wymagają długotrwałej rekonwalescencji. Efekty leczenia widać po serii zabiegów, natomiast ilość zabiegów dostosowywana jest indywidualnie.
W związku z coraz większą liczbą osób borykających się z problemem włosów, kosmetologiaa estetyczna wychodzi im na przeciw z nowoczesnymi zabiegami mającymi na celu poprawić kondycję skóry owłosionej głowy. Z zabiegów mogą korzystać zarówno osoby cierpiące na zdiagnozowane łysienie, jak i te, których włosy w ostatnim czasie zaczęły się przerzedzać, w związku z czym straciły na objętości.