Okres wakacyjny sprzyja korzystaniu ze słońca. Duża ilość czasu, którą spędzamy na zewnątrz powoduję, iż skóra jest wystawiona na długotrwałą ekspozycję na słońce. Promieniowanie ultrafioletowe, które dociera na ziemię w dużej mierze jest dla nas szkodliwe. Oprócz dobroczynnego syntetyzowania wit. D zbyt długie przebywanie na słońcu może doprowadzić do poważnych dermatoz i schorzeń szczególnie w obrębie twarzy. Najbardziej znanymi jest promieniowanie UVA oraz UVB
Promieniowanie UVA towarzyszy nam przez cały rok. Dociera nawet zimą gdzie jest duże zachmurzenie. To ono stanowi 95% całego promieniowania docierającego do ziemi. Jest dość zdradliwe dla nas, gdyż wnika głęboko, jednak nie daje przy tym dolegliwości bólowych. Ponadto jest odpowiedzialne za proces fotostarzenia, degradację kolagenu, zaburzeń pigmentacji czy nowotworów skóry!
RAK SKÓRY ODPOWIEDZIALNY JEST ZA CO TRZECI NOWY PRZYPADEK NOWOTWORU. JEST ON PROBLEMEM DLA NAS WSZYSTKICH.
Promieniowanie UVB odpowiedzialne jest natomiast za brązowienie się skóry, widoczną opaleniznę oraz oparzenia słoneczne.
Jakie kroki możesz podjąć, aby zminimalizować ryzyko powstawania niekorzystnych zmian na skórze?
1) Okulary przeciwsłoneczne mniej zawsze przy sobie. W ten sposób ograniczysz powstawanie zmarszczek wokół oka. Skóra w tej okolicy jest szczególnie cienka i delikatna, łatwiej podatna na działanie promieni UV.
2) Unikać słońca w południe gdzie jego aktywność jest największa
3) Stosować kremy z filtrem SPF. Warto pamiętać, że promieniowanie dociera przez szyby dlatego w samochodzie należy również stosować odpowiednią ochronę w postaci kremów.
4) Po kąpieli np. w morzu reaplikuj krem z filtrem
5) Po wyjściu z wody wycieraj skórę
6) Chroń skórę głowy, pamiętaj o nakryciu. To chroni również Twoje włosy przed wysuszeniem.